SPEC. ANDRIJA MINČIĆ

SPEC. ANDRIJA MINČIĆ (1986), diplomirao je u klasi prof. Ante Grgina, zatim specijalizirao na katedri za kamernu muziku, a trenutno je na doktorskim studijama na katedri za klarinet FU u Nišu. Tokom studija svirao je na mestu prvog klarineta duvačkog kvarteta Nais Art sa kojim je nastupio na više od 30 koncerata (Niš, Beograd, Knjaževac, Leskovac, Pirot, Vranje). Nastupao je više puta na Festivalu kamerne muzike u Beogradu (sala SKC-a i galerija Progres), Kolarčevoj zadužbini. Kao član orkestra Studentskog kulturnog centra i orkestra Fakulteta umetnosti, nastupao je kao prvi i solo klarinetista. Kao koncertni solista svirao je na preko 50, koncerata u zemlji i inostranstvu (Španija, Grčka, Bugarska, Švajcarska, Engleska, Holandija, Francuska, Turska...) Izdvajaju se solistički koncerti na Mokranjčevim danima u Negotinu i Istanbulu. U periodu februar- mart 2012. i decembar- januar 2013. nastupao je na mestu prvog i bas  klarineta orkestra Sinfonieta Sofia u najeminentnijim salama Evrope, poput Concert Gebow-a, Amsterdam, Palau de la Musica, Grand teatro de Liceu, L’ Audotorio, Barcelona, L’Auditorio, Madrid, Victoria Hall, Ženeva, Tonhalle, Cirih, St. Pauls, Covent Garden, London, Grand Hall, York. U okviru NIMUS-a, nastupio je više puta kao član duvačkog kvinteta Niški solisti, orkestra Imperio, tria Varahilo. Kao gost nastupao je na koncertima Tria Anima i na večeri autorske muzike prof. A. Grgina. Usavršavao se kod istaknutih pedagoga u zemlji i inostranstvu, poput V. Klenkovskog, Srbija, M. Bekavca, Slovenija, F. Benda, Švajcarska. Nastupao je pod dirigentskom palicom sledećih dirigenata: S. Kostić, M. Injac, V. Šouc, D. Savić, Z. Stanisavljević, A. Vujić, Srbija, F. Muratovski, Makedonija, Le Fi Fi, Vijetnam, Dž. Ros, Velika Britanija, S. Dinić, Švajcarska, S. Simeonov, Bugarska, K. N. Lane, SAD... Stpendiran je više puta od strane grada Niša, dobitnik je stipendije opštine Medijana Sv. Petka, najvećeg priznanja grada Niša 11. Januar kao najbolji diplomirani student FU u Nišu za 2009. godinu, Srebrnog znaka Univerziteta u Nišu, kao i Grand Pri-ja Zanatske komore Srbije.