Solistički koncert Yuria Shishkina u Nišu

Solistički koncert jednog od najvećih svetskih umetnika u domenu harmonike dugmetare održaće se u sredu 26. novembra 2014. godine u Koncertno-izložbenom prostoru FU, Knjaževačka 2a sa početkom u 20 sati. Na programu će biti vrhunska dela svetskih kompozitora za harmoniku. Profesor Shishkin će biti gost Fakulteta umetnosti u periodu od 24. do 29. novembra 2014. i održaće Majstorski kurs za harmoniku studentima Fakulteta umetnosti.

Jurij Šiškin je jedan od najvećih umetnika u domenu harmonike dugmetare. Njegovo ime je nadaleko poznato u svetu muzike. Osvojio je mnogobrojne nagrade na međunarodnim takmičenjima u Klingenthalu, Nemačkoj 1988., Kanzasu, SAD 1990. i Castelfidardu, Italija 1991. godine. Jurij Šiškin je rođen u Azovu, Rusija. Svoje prve lekcije iz harmonike dugmetare dobio je iz svoje porodice. Nakon napuštanja muzičke škole u Azovu, Jurij je ušao u Rostov školu umetnosti, kao petnaestogodišnjak. Dok je bio u Rostovu nastavio je sa trijumfalnim pobedama na najvažnijim takmičenjima za harmoniku u Rusiji - za period od devet godina Jurij Šiškin je učestvovao je na deset takmičenja i osvojio je prvu nagradu na sedam od njih. Tokom 1992. godine je diplomirao na Gnesins Ruskoj akademiji muzike u Moskvi i počeo svoju profesionalnu karijeru. Nastavio je sa svojim javnim nastupima u Holandiji, Belgiji, Nemačkoj, Finskoj, Švedskoj, SAD, Kanadi, Kini i Latinskoj Americi. Pored svojih međunarodnih nastupa, Jurij Šiškin često nastupa u rodnoj Rusiji, predstavljajući publici kako poznate tako i retke i zanimljive nove kompozicije i aranžmane kompozitora kao što su JS Bah, C. Frank, J. Brams, I. Khandoshkin, S. Prokofjev, I. Stravinski, M. Moszkovski J. Sibelius, A. Schnittke, O. Gorčakov, V. Semionov, V. Podgorni A. Kusiakov, O Koplend, S. Rahmanjinov, C. Orff G. Geršvin i mnogih drugih. Čuveni klavirski transkript V. Horovitza koji je Jurij Šiškin izveo na svojoj harmonici dugmetari bilo je istinsko otkrovenje za publiku. Izvođenja Jurij Šiškina odlikuju se izražajnim slikama, preciznošću i čak spektakularnom personifikacijom muzike. Njegovoj umetničkoj slici dodaje se njegova strast prema muzici i njegov entuzijazam, posebno elaborirajući nove tehnike zvuka proširujući time mogućnosti ovog instrumenta sa veoma posebnim umetničkim šarmom.