EURAXESS Roadshow na Univerzitetu u Nišu

Na Univerzitetu u Nišu će se 1. aprila 2014. godine (utorak) na Elektronskom fakultetu održati skup posvećen razvoju ljudskih resursa u oblasti nauke u Srbiji paralelno sa kampanjom Evropske komisije pod nazivom Euraxess Roadshow.

Predviđeno je da promotivni autobus tokom kampanje prođe kroz 22 zemlje i da se zaustavi u 29 gradova. Autobus prolazi i kroz Srbiju i jedino mesto zaustavljanja je Univerzitet u Nišu. Manifestacija ima dva cilja:

• da promoviše mogućnosti internacionalizacije istraživačke karijere
  • da promoviše Evropsku povelju za istraživače i procedure za zapošljavanje istraživača (European Charter for Researchers and Code of Conduct for the Recruitment of Researchers)

Na skup će biti pozvani rukovodstva fakulteta, nastavnici i posebno mladi istraživači koji su na početku svoje naučne karijere.

Manifestacija ima dva paralelna programa. U zgradi Elektronskog fakulteta će se održati skup na kome će o razvoju ljudskih resursa u nauci govoriti predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, predstavnici Nacionalnog saveta za naučni i tehnološki razvoj, predstavnici Univerziteta u Nišu, predstavnici Euraxess mreže Srbije, kao i sami mladi istraživači.

Drugi deo manifestacije se odigrava na platou ispred Elektronskog fakulteta, gde će tog dana (od 9 h) biti parkiran promotivni Euraxess autobus i biće postavljena dva šatora u kojima će se odvijati različite promotivne aktivnosti namenjene mladim istraživačima.

Interaktivni autobus poseduje informativne terminale putem kojih istraživači mogu da posete internet stranicu EURAXESS i otpreme svoj CV.

Biće prisutni stručnjaci EURAXESS-a koji će objasniti postojeće servise i način na koji oni mogu da se koriste kako bi se pronašao posao i započela sa profesija istraživača.

Profesionalni fotograf napraviće za posetioce dodatne fotografije za CV. Biće zastupljen i program u vidu interaktivnih skupova.

Više informacija o skupu možete pronaći na:

https//www.facebook.com/EURAXESS.OnTour

Program skupa

10:00 – 10:40 Pozdravne reči i otvaranje skupa

Máire Geoghegan-Quinn, European Commission, DG Research and Innovation, Komesar (snimljena poruka)

Dr Radomir Žikić, pomoćnik ministra, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja

Prof. dr Dragan Antić, rektor Univerziteta u Nišu

Prof. dr Miroslav Trajanović, Koordinator EURAXESS mreže u Srbiji

10:40 – 11:40 Strategija razvoja ljudskih resursa u nauci i istraživanju

Prof. dr Vera Dondur, predsednik Nacionalnog saveta za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije

Politika ljudskih resursa u srpskoj nauci

dr Milan Zdravković, Srpska EURAXESS mreža

Evropska Povelja za istraživače u domaćem naučno-istraživačkom prostoru

Prof. dr Vesna Lopičić, prorektor Univerziteta u Nišu

Strategija ljudskih resursa Univerziteta u Nišu

Prof. dr Biljana Mišić-Ilić, Koordinator Tempus FUSE projekta

Internacionalizacija studijskih programa Univerziteta u Nišu

11:40 – 12:25 Glas istraživača

Slobodan Radićev, EURODOC - Evropska organizacija doktoranata

Problemi doktoranata u Srbiji

Jovana Milenković, CERTH, Grčka

Kako EURAXESS mreža pomaže mobilnim istraživačima?

Amir Mustafa, Mašinski fakultet u Nišu, Srbija

Problemi stranih istraživača u Srbiji

Pauza

13:00 – 14:30 Međunarodni sajam istraživačkih karijera

dr Milan Zdravković, Srpska EURAXESS mreža

Online berza poslova za istraživače - EURAXESS Jobs portal

Nada Milošević,  Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja

Horizon 2020: Marie Skłodowska-Curie akcije

DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst)

Prezentacija programa mobilnosti studenata i istraživača u Nemačkoj

Vesna Adamović, Institut français de Serbie

Odaberite Francusku! Sve o studijama i stipendijama!

Paolo Battinelli, Ambasciata d’Italia a Belgrado, Science Attaché

Tempus kancelarija