Izložba letnje škole mozaika “Justiniana prima, lepota za večnost” u Lebanu

Otvaranje izložbe letnje škole mozaika pod nazivom "Justiniana prima, lepota za večnost" u organizaciji mr Slavice Erdeljanović Curk, redovnog profesora na Fakultetu umetnosti u Nišu, održaće se u sredu 05.11.2014. godine sa početkom u 18 sati u Domu kulture "Radan" u Lebanu.

"Izložba mozaika je rezultat rada u okviru Letnje škole mozaika koja je organizovana u saradnji između Turističke organizacije Lebane i Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu. Učesnici letnje škole, bivši i sadašnji najbolji studenti Fakulteta umetnosti, su po prethodno izrađenim kartonima, svojim likovnim rešenjima, napravili po dva mozaika. Arheološko nalazište Justiniana Prima i prirodno okruženje Lebana su bili inspiracija za rad, tako da se na izložbi može videti 27 eksponata, likovnih rešenja i realizovanih mozaika. Pošto svi autori imaju već izgrađen stav prema likovnosti i svoj način izražavanja u svim slikarskim tehnikama, pa i u mozaiku, nije bila namera da se rade kopije vezane za Caričin Grad, već da se iskaže nadahnuće zasnovano na lepoti tog kulturnog nasleđa. Nizanjem tesera od, uglavnom prirodanog kamena, stvorene su zanimljive kompozicije sa akcentima od oniksa, opala, smalte i bojenog stakla, koje će trajno ostati kao vrednost i rezultat ove divne ideje da se mladim slikarima ukaže poverenje i omogući da demonstriraju svoj talenat i umeće."

Mentor, mr Slavica Erdeljanović Curk, profesor