Izložba nagrađenih studenata Departmana za likovne umetnosti 2008 – 2014

Svečano otvaranje izložbe nagrađenih studenata Departmana za likovne umetnosti Fakulteta umetnosti u Nišu 2008 - 2014 održaće se u četvrtak 23. aprila 2015. godine sa početkom u 18h časova u Galeriji Univerzitetske biblioteke "Nikola Tesla", Kej Mike Paligorića.  Izložba nagrađenih studenata obuhvata radove 19 autora, nagrađenih u tri kategorije: Nagrada za najbolji crtež. Nagrada za najbolju sliku i Nagrada za ukupne postignute umetničke rezultate koju dodeljuje Komisija za dodelu nagrada Fakulteta umetnosti u Nišu.

Nagrađeni studenti

2008.

Radmila Matejević (mentor mr Đuro Radonjić, red.profesor), Nagrada za najbolјe postignute rezultate iz glavnog predmeta

Dijana Andrejić (mentor mr Zoran Kostić, red.profesor) Nagrada za najbolјi crtež

Milena Tošić (mentor mr Bratislav Bašić, vanr. profesor) Nagrada za najbolјu sliku

2009.

Darko Nikolić (mentor mr Katarina Đorđević, red. profesor), Nagrada za najbolјe postignute rezultate iz glavnog predmeta

Marija Aleksić (mentor mr Zoran Kostić, red.profesor) Nagrada za najbolјi crtež

Vladica Ristić (mentor mr Bratislav Bašić, vanr. profesor) Nagrada za najbolјu sliku

2010.

Mladen Stanković (mentor mr Bratislav Bašić, vanr. profesor), Nagrada za najbolјe postignute rezultate iz glavnog predmeta

Aleksandra Obradović (mentor mr Katarina Đorđević, red. profesor) Nagrada za najbolјi crtež

Jelena Tamburić (mentor mr Katarina Đorđević, red. profesor) Nagrada za najbolјu sliku

2011.

Jelena Savić (mentor mr Đuro Radonjić, red.profesor) Nagrada za najbolјe postignute rezultate iz glavnog predmeta

Maja Jovanović (mentor mr Katarina Đorđević, red. profesor) Nagrada za najbolјi crtež na osnovnim akademskim studijama

Sanja Stamenković (mentor mr Bratislav Bašić, vanr. profesor) Nagrada za najbolјu sliku na osnovnim akademskim studijama

2012.

Stefan Sladić (mentor mr Đuro Radonjić, red.profesor) Nagrada za ukupne postignute rezultate na master akademskim studijama

Bogdanu Stefanoviću (mentor mr Katarina Radojlović, vanr. profesor) Nagrada za najbolјi crtež na osnovnim akademskim studijama

Zorica Živković (mentor mr Zoran Kostić, red. profesor) Nagrada za najbolјu sliku na osnovnim akademskim studijama

2013.

Milan Vukašinović (mentor mr Bratislav Bašić, vanr. profesor) Nagrada za ukupne postignute rezultate na master akademskim studijama

Ivan Mitić (mentor mr Đuro Radonjić, red.profesor) Nagrada za najbolјi crtež na osnovnim akademskim studijama

Katarina Novaković (mentor mr Katarina Đorđević, red. profesor) Nagrada za najbolјu sliku na osnovnim akademskim studijama

2014.

Dunja Ćirić (mentor mr Bratislav Bašić, vanr. profesor) Nagrada za ukupne postignute rezultate na master akademskim studijama

Savina Tomanović Kostov (mentor mr Bratislav Bašić, vanr. profesor) Nagrada za najbolјi crtež na osnovnim akademskim studijama

Milica Kostić (mentor mr Katarina Đorđević, red. profesor) Nagrada za najbolјu sliku na osnovnim akademskim studijama

"Osma je godina kako Departman za likovne umetnosti Fakulteta umetnosti u Nišu istrajava u aktivnom stavu podsticajne podrške mladim talentovanim studentima likovnih umetnosti. Svake godine dodelјuju se nagrade u tri discipline i to za najbolјi crtež i sliku na osnovnim studijama Slikarstva, kao i nagrada za ukupne postignute rezultate, u početku iz glavnog predmeta osnovnih studija na Odseku za likovne umetnosti, a od nedavno za ukupne postignute rezultate na master akademskim studijama Slikarstvo. Izložba radova svih dosadašnjih laureata potvrđuje da su strogi principi selekcije nagrađenih studenata bili i ostali zasnovani na temelјnim i nekomppromitovanim principima ispravne procene usaglašenosti stvaralačke teme, medija i stilova realizacije.

Izloženi eksponati iznose u pravi plan zovnu raznovrsnost i nepotrošiv kapacitet medija slike. Suštinska odrednica predstavlјenih dela jeste nesvakidašnji spoj umetničkih različitosti koje se međusobno ne isklјučuju, već tvore jednu sugestivno moćnu i nezaboravnu kreativnu sinergiju koja se sa neskrivenim zadovolјstvom posmatra. Pažlјivo osmišlјeni crteži, od svedeno gestualnih, preko tehnički preciznih, emotivno napetih do suptilno fluidnih i poetičnih dimenzija, nose fini prizvuk naučne potkovanosti vizuelnih iskaza svedočeći, ujedno, o temelјnoj opredelјenosti ka podsticajnom negovanju duha slobode umetničkih izraza. Studiozne pretrage fundusa sopstvenih emocija izvedene su ekspresivnim stvaralačkim jezikom upečatlјive likovnosti. Selekcija radova prožeta je i izražajnom snagom izoštrene socijalne kritike kao nasušne potrebe stvaralaca da u aktuelnom trenutku u okvirima pojmovnog sveta slike vizuelno promišlјaju i iznesu neretko neugaodne komentare pojačanog dejstva o stranputici smisla savremenog sveta, nestalnosti vremena, otuđenosti i materijalnoj uslovlјenosti modernog čoveka. S tim u vezi, predstavlјeni autori jesu formirane umetničke ličnosti vitalne pulsirajuće snage i dragocenih kreativnih resursa na koje će stručna i šira javnost ozbilјno moći da računa još dugi niz godina."

dr Tijana Borić