Izložba plakata studenata Odseka za primenjene umetnosti u Galeriji društva arhitekata Niša

Otvaranje izložbe plakata studenata Odseka za primenjene umetnosti Fakulteta održaće se u četvrtak, 20. juna, u 20 časova u Galeriji društva arhitekata Niša. Na izložbi će biti predstavljeni radovi studenata treće i četvrte godine osnovnih, i studenata master studija na studijskom programu grafički dizajn.

***

Ako se može reći da se prvo nešto gleda pa onda čita, plakat kao jedna od formi grafičkog dizajna, idealan je za potvrđivanje te teze. U svakodnevnom životu mi stalno uočavamo, prosuđujemo i analiziramo veliki broj poruka, ali samo neke od njih pamtimo. Pamtimo one koje su nas vizuelno „zgrabile“. Upravo to je bio kriterijum pri izboru plakata studenata III i IV godine i Master studija odseka za Primenjene umetnosti. Radovi na izložbi svojom upečatljivošću i intrigantnošću navode nas na razmišljanje kako se poruka stvara, razvija i dobija formu. Ovi mladi stvaraoci prenose sadržaj na originalan i inventivan način, a raznovrsnost u rešavanju likovnih problema, odiše svežinom i iskrenošću. Ograničen prostor ipak daje slobodu da se kroz kombinaciju fotografije, ilustracije i tipografije izraze lični afiniteti. Neki od izloženih radova su odgovor na pitanja koja muče savremenog čoveka. Njihova vizuelna naracija pomaže posmatraču da postane svesniji svoje okoline i ponašanja od ličnog do društvenog nivoa. Eksperimentisanje sa različitim medijima veoma često dovodi do efektnih, neobičnih i drugačijih rezultata. Često se o grafičkom dizajnu misli kao o procesu ulepšavanja. Međutim posao grafičkog dizajnera je često složen, analitičan i nije vezan samo za estetski doživljaj. Postavka izložbe daje pregled odgovora na zadatke kojima su se studenti bavili tokom svojih studija na predmetu Plakat. To su odgovori, koje ovi mladi ljudi daju na zreo, autentičan i energičan način. Komunikacija sa gledaocem je različita, u skladu sa senzibilitetom, sklonostima i uverenjima. Dizajneri danas imaju šansu da fokusiraju pažnju javnosti, ubeđuju, utiču na emocije i stavove, i na kraju šire vizuelnu kulturu. Studenti odseka za Grafički dizajn će ovu šansu sigurno iskoristiti.

mr Slavica DRAGOSAVAC, docent