Jovana Nikolić i Jefimija Kocić na Mixer festivalu u Beogradu

Jefimija Kocić, student master studija Departmana za primenjene umetnosti i Jovana Nikolić, saradnik u nastavi na predmetu Plakat, učestvovale su na kolektivnoj izložbi instalacija “Black Box“, u okviru sedmog Mixer festivala, koji je održan od 03. do 07. juna 2015. godine, u beogradskom kvartu Savamala.

Kolektivna postavka sastojala se od 100 istovetnih crnih “kutija” od čvrstog materijala, koje su predmet individualnih intervencija umetnika i zajedno čine makro-instalaciju u otvorenom gradskom prostoru, dostupunom širokoj publiici.

“Projekat Black Box istražuje intimno i kolektivno osećanje teskobe prouzrokovano nemogućnošću da se pojedinac adekvatno izrazi unutar svoje zajednice, porodice, kolektiva, akademske sredine, svog profesionalnog okruženja, javnosti, države. Uzroci frustracije mogu biti ogoljeni ili zamaskirani materijalnim, društvenim, moralnim, etičkim ili političkim ograničenjima koja nam se nameću, ili ih sami postavljamo po principu autocenzure. Projekat istražuje granična stanja nezadovoljstva “pred pucanje” koja umetnik, pretvara u konstruktivan čin i time otvara put diskusiji o ulozi umetnosti u ozdravljenju društva, i mogućnošću korišćenja umetničkih postupaka u ličnoj emancipaciji pojedinca. U javnom pozivu, kao i u direktnom radu sa pozvanim umetnicima biće postavljena pitanja koja se tiču poimanja slobode i sputanosti, izvora frustracija i nemoći, kao i odnosa prema fizičkom prostoru I okruženju. Projekat ističe i značaj umetničkih instalacija u javnim gradskim prostorima, kao i povezanosti umetničke prakse sa arhitekturom i urbanizmom.” Autor projekta i predsednik žirija konkursa je Marko Lađušić, profesor i prodekan na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu.

Radovi će biti izloženi od srede do petka od 18 do 22 h i u subotu i nedelju od 13 do 22 h i nakon festivala, na galeriji Mikser House-a, do kraja juna 2015. godine.