Niz solističkih koncerata Aleksandre Trifunović studenta kontrabasa na Fakultetu umetnosti

Aleksandra Trifunović, student kontrabasa u klasi mr Ljubinka Lazića, održaće niz solističkih koncerata u Srbiji uz klavirsku saradnju Nikole Đokića, studenta klavira u klasi mr Aleksandra Serdara. Prvi koncert u nizu održala je u subotu 17. juna 2017. godine u UK Paribrod u Beogradu, zatim u nedelju 18. juna 2017. godine u Holu pozorišta u Staroj Pazovi a u ponedeljak 19. juna 2017. godine će održati koncert u Muzeju u Sremskoj Mitrovici sa početkom u 20 sati. Na programu su dela Fryba, Spergera, Bottesinia...

Kritika profesora Lazića

"Pred brojnom publikom i ove kišne večeri u koncertnom holu pozorišne sale u Staroj Pazovi, Aleksandra Trifunović se predstavila ozbiljnim programom specijalno odabranim za ovu priliku. Deonica klavira je bila prepuštena studentu treće godine studija u klasi Prof. Aleksandra Serdara, Nikoli Đokiću.
Svita u starom stilu Hansa Fribe ne spada samo u nezaobilazni program studenata zavrsnih godine fakulteta, već se u nedostatku originalne literature solo svita za kontrabas iz epohe Baroka uvrstila u stalni repertoar na Solo resitalima Kontrabasista, što bi Patrik Suskind u svom romanu rekao "ko može".

Spergerov Koncert poznatiji kao T-15 (T=Trumpf) jedan od osamnaest koncerata za (Violone) što je bio naziv za kontrabas do kraja sedamnaestog veka, sa malo drugačijim štimom, još jednom je samo potvrdio mesto najznačajnijeg dela Basističke solo literature osamnaestog veka. Aleksandra ga je i ovaj put izvela na zavidnom nivou.

Botesinijeva "Romansa Dramatika" je poslednje delo koje je kompozitor posvetio Kontrabasu uz pratnju klavira (opus post) virtuozna i duboko pomesana sa "Belcantom", stilom lepog pevanja u Italiji u devetnaestom veku kome je kompozitor ostao veran do samog kraja svog rada. Delovala je samouvereno, kompaktno i uvežbano sa Klavirom u svim delovima.

Za kraj koncerta i malo kamerne muzike kako se ciklus koncerata u Staroj Pazovi naziva, Spergerov Duo za dva kontrabasa. Virtuozno i efektno kao pravi "Allegro Virtuoso" što je i oznaka stava. Profesor i Student dele koncertni podijum.

mr Ljubinko Lazić