Predavanje dr Marije Ranđelović u okviru proslave Dana Fakulteta

Povodom proslave Dana Fakulteta umetnosti u Nišu održaće se predavanje dr Marije Ranđelović sa temom "Obrazovna politika i medijska pismenost" u okviru nacionalne kampanje "Budi medijski pismen! Ne daj da te spinuju!", u sredu 30. novembra 2016. godine sa početkom u 17 sati na Fakutetu umetnosti u sali broj 6.

"Današnji napredak u informacionim tehologijama, širenje novih digitalnih medija i obrazovnih okruženja nužno predvidjaju sve veću važnost medijske pismenosti, koja se priznaje kao jedna od ključnih veština u obrazovnom sistemu skoro u celom svetu. Medijska pismenost se definiše kao sposobnost razumevanja, čitanja i pronicanja u srž medijskih tekstova, odnosno sposobnost da se na različite načine sagledavaju, analiziraju, evaluiraju i kreiraju medijske poruke.

To znači da bi medijski pismena osoba morala da bude osposobljena da kritički misli i analizira najrazličitije forme izražavanja, odnosno, da se sticanje znanja koje podrazumeva medijsko obrazovanje ili medijsko opismenjavanje stiču veštine koje imaju najširu primenljivost i presude su za kvalitetno fukcioisanje i izražavanje u savremenoj kulturi. Mediji su važan segment svakog društvenog sistema, kao preplet medijskih veština i komunikacionih tehnologija, kao i prostor u kome se komunicira. Obradjuju sve važne teme savremenog sveta i zato je važno ovladati njihovim jezikom"

Na predavanju će biti govora i o uticaju muzičke industrije na jezik , stil i muzičko obrazovanje, kao i o značajnim koracima srpske obrazovne politike u tom pravcu.

Dr Marija Ranđelović, odlukom Vlade Republike Srbije imenovana je za direktora Doma učenika srednjih škola u Nišu, 2011. godine, i na toj funkciji je bila do 2015. godine. Kao istaknuti društveni radnik, član je UO Instituta za pedagoška istraživanja u Beogradu, u dva mandata, komisijama ZUOVA za uvođenje standarda u obrazovanju i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Odlukom SG Niš, imenovana je u nekoliko školskih odbora, član je Saveta za borbu protiv bolesti zavisnosti i član Saveta za organizaciju Književne kolonije Sićevo, takođe nekoliko godina. Autor je više seminara, akreditovanih od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije, namenjenih za stručno usavršavanje zaposlenih u obrazovanju. Učesnik je brojnih konferencija u zemlјi i inostranstvu, na teme iz vaspitno – obrazovnog rada i obrazovne politike. Učestvovala je u preko 100 tribina u gradovima Srbije i inostranstva.