Predavanje o duhovnoj koptskoj muzici na Fakultetu umetnosti

Džordž Kirilos, osnivač i dirigent koptskog hora David Ensemble iz Egipta, sa kojim učestvuje na ovogodišnjem festivalu Muzički edikt 2013 (23-27. jun 2013.), održaće  predavanje o koptskoj duhovnoj muzici u sali broj 6 Fakulteta umetnosti (Ulica kneginje Ljubice broj 10), u ponedeljak, 24. juna 2013. godine od 18 sati. Uvodnu reč na predavanju imaće muzikolog, dr Sonja Cvetković, docent Fakulteta.

George Kyrillos je profesor koptske muzike na postdiplomskim studijama na Univerzitetu Helwan. Dirigent je ansambla David, renomiranog sastava koji je on sam osnovao, a njime i rukovodi već 37 godina. Na Umetničkoj akademiji i Fakultetu za muzičku edukaciju predavao je dirigovanje muzičkim sastavima i analizu koptske mitologije. Diplomirao je kompoziciju i orkestarsko dirigovanje, kao i teoriju muzike i orkestraciju. Napisao je i objavio knjigu "Pokušaj pojednostavljenja teorija harmonije". Tokom života dirigovao je i drugim sastavima, kao što su Koptski crkveni orkestar i "Orkestar i hor Božijih svedoka". Komponovanje je bitan deo njegove delatnosti. Komponovao je muziku za mnoge hrišćanske filmove (režisera Samir Seifa), kao i za mnoge dokumentarne filmove. Komponovao je i mnoge melodije za Davidove psalme.