Prof. Miloš Mijatović poklanja dva klarineta Fakultetu umetnosti u Nišu

Prof. Miloš Mijatović, docent na Fakultetu umetnosti u Nišu, je od kolege iz Švajcarske prof. Stefana Sigentalera, dobio na poklon dva profesionalna klarineta "in A" poznate italijanske marke "Patricola" i odlučio da taj poklon prosledi Fakultetu umetnosti u Nišu, jer, kako kaže, najbolje zna koliko studentima i Fakultetu znači da imaju dobre instrumente.

„Moje poznanstvo sa prof. Stefanom Sigentalerom traje već nekoliko godina. Sarađivali smo i svirali na nekoliko koncerata i tu se uzajamno poverenje i poštovanje još više produbilo kroz muziku i umetnost“, priča Mijatović.

„Kroz priču o mom poslu, gradu i zemlji gde radim, objasnio sam mu da i pored izvanrednih studenata i mladih talenata, nemamo baš puno mogućnosti da napredujemo brže i bolje. Na njegovu inicijativu mi je ponudio na poklon par klarineta.“

prof. Miloš Mijatović i prof. Stephan Siegenthaler

Potrebe Fakulteta su se proširile samim tim što je pokrenuta opera, u kojoj je i sam Mijatović učestvovao na preko desetak izvođenja, kao prvi klarinetista.

„Upravo iz tih razloga sam imao potrebu da na neki način pomognem našem Fakultetu i svima kojima su ti instrumenti više nego potrebni.“

Na inicijativu ambasade Srbije u Švajcarskoj i u saradnji sa ambasadorkom dr Snežanom Janković i prvim savetnikom Dejanom Ralevićem, organizovan je prijem i koncert 17. marta u Bernu, na kome su nastupili prof. Sigentaler i prof. Mijatović, sa delima Mendelsona, Kramarza i Grgina.

Koncertu su prisustvovali ambasadori Amerike, Španije, Italije, Grčke, Turske, Crne Gore i Bugarske.

„Veoma lepa atmosfera i ovacije publike samo  su potvrdile da smo uspeli u nameri, a to je da se još jednom zahvalim svom dragom kolegi na izuzetnim poklonima“, priča svoje utiske Mijatović.

Nastavak saradnje je dogovoren, pa se uskoro očekuje i gostovanje eminentnog umetnika prof. Sigentalera na Fakultetu umetnosti u Nišu, gde će održati besplatni majstorski kurs za studente čime još jednom potvrđuje da je reč o pre svega izuzetnom čoveku.

dr Snežana Janković - ambasador Republike Srbije u Švajcarskoj i prof. Miloš Mijatović