Go to Top

REFERALNI I ISTRAŽIVAČKI CENTAR UMETNOSTI NA BALKANU

  • DOKUMENTI
  • O CENTRU
  • ORGANI CENTRA
  • BAZE PODATAKA I PORTALI
 

Pravilnik o radu Balkan Art Foruma - referalnog i istrazivackog centra umetnosti na Balkanu 

Odluka o usvajanju Pravilnika o radu Balkan Art Forum- Referalnog i istraživačkog centra umetnosti na Balkanu 

Formiranjem Centra za naučnu i umetničku delatnost Balkana, Fakultet doprinosi podršci i razvoju kulturnog, umetničkog i naučnog stvaralaštva jer će kao spona povezivati umetničke sadržaje formirajući jedinstvenu bazu podataka. Takva baza može biti od izuzetnog značaja za sve zainteresovane korisnike koji žele da se dalje bave naučnim i stručnim radom, ali i kao izvor stalnih informacija o kulturnim dešavanjima i umetničkim i stručnim aktivnostima umetnika. Svaki podatak iz baze dobra je podloga istraživačkom radu sa naučno prihvatljivim metodama. Takođe, kao jedinstveni centar, ovakva baza je siguran pokazatelj da uz pomoć novih tehnologija umetnički kvalitet i inovacije u polju umetnosti i umetnika može da služi za povezivanje svih u kulturno i umetničko stvaralaštvo.

Na taj način, uz stalno praćenje i dopunjavanje baze, moguće je usklađivanje kulturnog i umetničkog sistema sa standardima u Evropi i svetu. To je način uspostavljanja modernog, efikasnog, racionalnog i kreativnog sistema upravljanja kulturom. Imajući u vidu veliki potencijal koji Fakultet u Nišu ima i u naučno-istraživačkom smislu, ali i u umetničkom koji obuhvata ne samo studente, nego i profesore i saradnike Fakulteta, formiranje istraživačkog centra se neminovno nameće kao trajna potreba. Uz to formiranje digitalnog arhiva omogućava dugotrajno i planirano arhiviranje kulturnog nasleđa posebno analognih i grafičkih nosača koji su ugroženi od trajnog propadanja do njihovog potpunog nestajanja ili uništenja. Planirani razvitak omogućava i kvalitetno publikovanje sekundarnih podataka (meta podaci) koji su osnova za buduća pretraživanja i lociranja potrebnih podataka o samim artefaktima. Znamo da je podjednako mukotrpan i dugotrajan proces anotacije ovih podataka, kao i sakupljanje primarnih artefakata.

Centar kao jedinstvena umetnička forma Balkana, biće realizovana kontaktima i saradnjom sa institucijama kulture i umetnicima. Takvi kontakti biće trajni uz stalnu potrebu uspostavljanja novih. To podrazumeva razmenu informacija i drugih sadržaja svih korisnika. Transparentnost i dostupnost toj bazi podataka sa stalno novim sadržajima, uticaće na aktivno učešće umetnika u međunarodne kulturne tokove.

Glavni korisnici Centra su kulturne i umetničke institucije, umetnici, kao i svi zainteresovani za kulturne i umetničke sadržaje na Balkanu. Baza podataka zasnovana na proverenim činjenicama i informacijama, služeće kao podrška istraživačima kulture i umetnosti u proučavanju kulturne politike i razvoja. Bibliogfrafski podaci o institucijama, manifestacijama i umetnicima biće sadržajno praćene i apstraktima kao punijim izvorom inforamcija.

Centar će omogućiti dobru i brzu povezanost sa svetom u razmeni naučnih, stručnih, poslovnih i umetničkih informacija i pribavljanju primarnih publikacija i informacija. Projektnom bazom formirao bi se Indeks naučnih i stručnih citata, a uspostaviva bi se trajna veza sa sličnim bazama podatak kao što su Science Citation Index, Arts i Humanitites Ciattion Index, sa tendencijom povezivanja i sa drugim bazama. Takođe planira se da se uspostavi depozit na međunarodnom hostu DIALOG gde je moguće onlajn pretraživanje preko 400 najvažnijih baza podataka u svetu. To praktično znači da nema teme o kojoj se ne može naći bibliografska informacija, najčešće sa apstraktima.

Upravnik

dr Srđan Marković, redovni profesor

 

Stručni savet

mr Jelena Trajković, asistent - Odsek za likovne umetnosti

Perica Donkov, redovni profesor - Odsek za primenjene umetnosti

dr Sonja Cvetković, docent - Odsek za muzičku umetnost

 

Koordinator centra

Vesna Gagić, šef Biblioteke

 

Sekretar Centra

Milica Pešić, student III godine Odseka za Muzičku umetnost - Opšta muzička pedagogija

 

BAZE PODATAKA

SERIJSKE PUBLIKACIJE

-KoBSON

Spisak dostupnik serijskih publikacija tj. časopisa koji su na neki način dostupni u bibliotekama Srbije (bilo elektronski, bilo u papirnoj formi), proširena naslovima časopisa koji su imali Impakt Faktor u poslednjih dvadeset godina. Prisustvo časopisa na toj listi je samo pokazatelj njegove dostupnosti, a nikako kvaliteta. Pravo na pretraživanje baza podataka imaju svi zaposleni u akademskim, istraživačkim i zdravstvenim institucijama čiji je osnivač Vlada Republike Srbije, i u nadležnosti su Ministarstva nauke. To pravo pripada i studentima koji ga ostvaruju u biblioteci svog fakulteta, ili u univerzitetskoj biblioteci pripadajućeg univerziteta. Za registrovanje i pristup bazi van akademske mreze obratite se Biblioteci Fakulteta umetnosti u Nišu.

 

-Serijske publikacije u izadanju Matice Srpske u punom tekstu: Zbornici i Sveske

 

-Baza podataka časopisa sa punim tekstom

 

-Baza podataka časopisa sa punim tekstom i od prvog broja

ELEKTRONSKE KNJIGE

U ovom servisu moguće je pretraživati elektronske knjige po ISBN broju, naslovu, autoru ili izdavaču. U zavisnosti od izdavača, mogu se skinuti kompletni tekstovi, ili samo određeni broj strana, bilo kao celo poglavlje ili stranica po stranica, kao pojedinačan PDF. Pun pristup je omogućen preko akademske mreže ili iz udaljenog pristupa registracijom preko Biblioteke Fakulteta umetnosti u Nišu.

- eBrary

- ScienceDirect

- Springer

BAZE PODATAKA FAKULTETA UMETNOSTI U NIŠU

  • HORSKE PARTITURE
  • MASTER RADOVI

              - Teorijski rad

              - Izvođačke umetnosti

              - Završne izložbe

  • BIBLIOGRAFIJA NASTAVNIKA I SARADNIKA

              - Odsek za muzičku umetnost

              - Odsek za likovne umetnosti

              - Odsek za primenjene umetnosti

DIGITALNI REPOZITORIJUM UNIVERZITETA U NIŠU – PHAIDRE

PHAIDRA (Permanent Hosting, Archiving and Indexing of Digital Resources and Assets)

Sistem za dugoročno pohranjivanje, indeksiranje i korišćenje digitalnih objekata na Univerzitetu u Nišu. Digitalni repozitorijum omogućava da se rezultati rada celog Univerziteta sistematski arhiviraju, trajno čuvaju i učine pristupačnim svetskoj javnosti. Uspostavljen je u okviru Tempus projekta "Novi bibliotečki servisi na univerzitetima Zapadnog Balkana", a njegovu programsku osnovu čini sistem PHAIDRA Univerziteta u Beču

 

PORTALI