Samostalna izložba Zehrine Karić u Koncertno-izložbenom prostoru FU

Otvaranje samostalne izložbe Zehrine Karić, pod nazivom "Razglednice s Marsa- Iskustvo enformela u slikanju kosmičkih pejzaža" održaće se u ponedeljak 18. maja 2015. godine sa početkom u 19 sati u Koncertno-izložbenom prostoru Fakulteta umetnosti, Knjaževačka 2a.

"Razglednice sa Marsa- Iskustvo enformela u slikanju kosmičkih pejzaža" je ciklus od petnaest slika koje su nastale u toku pohađanja nastave na master studiju Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu. Slike su kružnog formata a tehnika je enformel. Kombinacija pijeska sa papirnom pulpom, te slikanje je doprinjelo da slike djeluju realistično. Jedna od druge se razlikuju po teksturi, ali i svjetlini, tako što ciklus počinje sa najsvjetlijom a završava najtamnijom bojom.

Izložba se realizuje u okviru Konkursa za samostalne, autorske i grupne izložbe i umetničke projekte u 2014 - 2015. godini u Koncertno – izložbenom prostoru FU koji je raspisao Fakultet umetnosti Univerziteta u Nišu. Pravo učešća na konkursu imali su svi likovni i vizuelni umetnici koji su završili studije na nekom od umetničkih fakulteta u zemlji i inostranstvu. Program je selektovao Savet KIP.

Zehrina Karić

Zehrina Karić je rođena 1990. godine u Tuzli. Od ranog djetinjstva pokazivala je afinitete prema umjetnosti, pa je tako i svoje obrazovanje usmjerila u tome pravcu. Nakon uspješno završene Osnovne škole upisuje Građevinsko-geodetsku školu u Tuzli, smjer Likovni tehničar za primjenjeno slikarstvo. U srednjoj školi je stekla osnove vezane za slikarstvo, fotografiju, izradu mozaika, vitraža, i drugih predmeta koji su bili bitni za njena buduća htijenja. 2008. godine, odmah po završetku srednje škole, upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu, odsjek nastavnički. Diplomirala je u prvom roku sa maksimalnom ocjenom. Krajem maja 2014. završila je master studij (Nastavnički/ slikarstvo) sa temom „Razglednice s Marsa- Iskustvo enformela u slikanju kosmičkih pejzaža“, takođe sa maksimalnom ocjenom. U dosadašnjem studiju pokazala je izuzetne rezultate na svim relevantnim predmetima, sa općim prosjekom ocjena 9, 67. 2012./2013. volontirala je šest mjeseci u osnovnoj školi „Isak Samokovlija“ u Sarajevu, nakon čega je položila Stručni ispit. U toku studija bila je i jako aktivna u okviru fakultativne nastave restauracije i konzervacije. Zahvaljujući projektu „Evropski most za Sarajevo“, gdje je uključeno više međunarodnih institucija, učestovala je u više radionica i projekata čime je stekla sve relevantne uslove za djelovanje na području zaštite kulturne baštine. Pored fakultativne nastave, u žiži njenog interesovanja su slikanje i fotografija, čime se uspješno bavi i konstantno napreduje i nadograđuje svoja znanja i vještine. 2009. godine osvojila je drugu nagradu na konkursu „Plakat Sarajeva“ u organizaciji francuskog udruženja Viva la talent. 2011. godine dobila je nagradu Univerziteta u Sarajevu iz fonda Akademik Edhem Čamo, za djela „Asamblaži“.
Za školsku godinu 2012/13. dobila je stipendiju Univerziteta u Sarajevu za izuzetno uspješne i talentovane studente, iz fonda Suada Dilberović. 2013. godine na likovnom konkursu „70 godina Oslobođenja“, sa djelom „Odmor“ osvojila je drugu nagradu. Od samog osnivanja aktivan (najmlađi) član je Udruženja za kulturno- historijsko naslijeđe Bosne i Hercegovine Transverzalni val (Transvensa ondo), te udruženja građana Art Centar Lukavac, a 2013. godine postala je i član ULUTK (Udruženje likovnih umjetnika tuzlanskog kantona). Pored umjetničkih udruženja član je i Astronomskog udruženja Plejade Tuzla i dio tima Synergy moon. Imala je jednu samostalnu izložbu (Septembar, 2014.) u Domu kulture Puračić te je učestovala je na nekoliko kolektivnih izložbi u Tuzli (BKC), Lukavcu (Dom kulture), Puračiću (Dom kulture) i Sarajevu (Galerija Akademije likovnih umjetnost; Galerija Roman Petrović; Galerija Boris Smoje). Učesnik je i na nekoliko likovnih kolonija: „Svatovac“ Lukavac, „Toplice“ Živinice, „Džafići“ Kalesija, „Breške“ Tuzla, „Novi šeher“, „Boje prijateljstva“ Goražde, „Lipici“ Srebrenik otvoreni grad umjetnosti, Majevica, „Puračić“ (organizator i učesnik)... Trenutno radi kao nastavnik likovne kulture i profesor historije umjetnosti.

Bibliografija sa podacima o umjetničkom radu i javnim učestvovanjima na likovnim manifestacijama

2004. I mjesto na opštinskom takmičenju za osnovne škole "Festival kulturno- umjetničkog stvaralaštva" Lukavac
2004. Upis u Građevinsko- geodetsku školu Tuzla, smjer Likovni tehničar za primjenjeno slikarstvo
2004.- 2007. godišnje, završne izložbe učenika Građevinsko- geodetske škole Tuzla, BKC