Studenti Fakulteta umetnosti oslikali mural u ordinaciji za trudnice na Bulevaru cara Konstantina

Studenti Fakulteta umetnosti pod mentorstvom mr Slavice Erdeljanović Curk, van. prof., oslikali su mural u ordinaciji za trudnice ambulante na Bulevaru svetog cara Konstantina.

Likovno rešenje za mural je rezultat grupnog rada studenata, sinteza spojivih detalja sa mnogobrojnih skica u celinu. Neki uslovi koji se odnose na zatečeno stanje u ordinaciji, vežbaonici za trudnice i susednim povezanim prostorijama, su postavljeni na početu rada, od dimenzija zidova, lokalnog kolorita, prirodnog i veštačkog svetla, do namene i namere da se stvori prijatnost i sklad svih segmenata. Tako je nastala definitivna skica  koja je bila prhvatljiva svima i koja je određivala zadatke za sve. Koautori murala su: Ana Petrović, Marija Aleksić, Nevena Stefanović, Aleksandar Milanović, Goran Mitić, Milan Vukašinović i Nenad Stamenković.

Ovo je bila prilika da se studenti upute u postupak rada na muralu, od proporcionalnog prenošenja skice uz pomoć mreže, podslikavanja, određivanja željenog tona, do slikanja detalja i definitivnog izgleda murala, kako je skicom predviđeno. Korišćene su akrilne boje, a različitete teksture su postizane četkama, valjcima, sunđerima različite granulacije i drugim raspoloživim alatkama. Samolepljivim folima, pošoarima i lepljivim trakama su formirani detalji koji su komponovani kao bogata igra, repeticija sa alternacijom bajkovitih floralnih motiva, lebdećih krošnjica i prozora, gradova kao sa dečijih crteža... Mnoštvo detalja bi trebalo da stvori prijatnost, pokrene maštu i posluži budućim mamama za istraživanje u toku vežbanja.

Oslikana su tri zida, veliki i dva manja bočna pored prozora. Rad je trajao dva dana.

U Nišu, januara, 2013.godine

mr Slavica Erdeljanović Curk, van. prof.