Go to Top

Svečano otvaranje izložbe mozaika i zgrafita studenata slikarstva u Knjaževcu

Svečano otvaranje izložbe mozaika i zgrafita studenata slikarstva Fakulteta umetnosti u Nišu održaće se u četvrtak 29. oktobra 2015. u 19 sati u Zavičajnom muzeju u Knjaževcu. Na izložbi, koja je otvorena do 13. novembra 2015. će biti izloženi radovi nastali u poslednjih par godina u okviru predmeta Zidno slikarstvo. Izložbu će otvoriti mentor izložbe mr Slavica Erdeljanović Curk. Mozaike izlaže 22 studenata: Aleksandar Milanović, Ana Marković, Ana Živadinović, Božica Milojević, Danica Maksimović, Danica Milošević, Daniel Jakimovski, Danijela Dimitrijević, Emilija Novaković, Goran Mitić, Jelena Milosavljević, Jovan Spasić, Kristina Milošević, Lazar Šošević, Mariana Veličkovski, Marija Curk, Milena Lazarević, Milica Trajković, Mirela Mišić, Nenad Stamenković, Ognjen Milovanović, Savina Tomanović Kostov.

 

 

"Naši daleki koreni ostavili su svoj pečat i mi hodamo po tragovima dragocenog istorijskog i kulturnog nasleđa, od samog nastanka civilizacije do danas. Praistorijska nalazišta koja svedoče o postojanju naseobina na teritoriji ovog dela Srbije, još u neolitu, eneolitu i bronzanom dobu, su inspiracija u stvaranju okamenjenih tragova za budućnost.

Kao legendarni Vilin grad, rušen i obnavljan, tako naši mladi stvaraoci iz blokova raznobojnog kamena, formiraju tesere za svoje prve korake kroz svet mozaika. Antički Naisus nastao u I veku pre Hrista doživljava svoje zlatno doba od III veka koji obeležava rađanje Konstantina Velikog. Njegove vizije i snovi, „labarum“ 313. godine nas i danas vodi kroz istraživanje ka ostvarivanju novih ideja i bezbrojnih likovnih mogućnosti mozaika.

Rimljani su u toj tehnici otkrili „slikarstvo za večnost“, neuništivo delo ljudskih ruku, pogodno da se po njemu hoda. Danas se u toj tehnici otkriva i sagledava još jedna manifestacija u procesu građenja specifičnog likovnog izraza.

Autori izloženih mozaika, nastalih u poslednjih nekoliko godina žele da pokažu poštovanje prema kulturnom nasleđu, poznavanje osnovnih karakteristika tehnike i nastojanje da se napravi pomak i ostvari zanimljiva igra tesera.

Zgrafito je manje poznata, nepravedno potisnuta tehnika velikih mogućnosti. Savršeno očuvana dela u zgrafitu još iz 13. veka govore o postojanosti ove likovne discipline, pa je neobjašljivo da se retki likovni umetnici njoj posvećuju. Poslednje generacije mladih slikara niškog Fakulteta umetnosti otkrivaju bogatstvo zgrafita, igru svetla i senke na reljefima, teksturama obojenog maltera, istražujući i otkrivajući svoje specifične tragove otiskivanjem, grebanjem, crtanjem...

Izloženi radovi  ovih  autora su trenutni rezultat njihovih otkrića, početak traganja, ali i dokaz da im je uspeh sasvim blizu, da već vladaju svojim mogućnostima." Mr Slavica Erdeljanović Curk, redovni profesor