Proslava Milanskog edikta na Fakultetu umetnosti

Tokom ove godine manifestacijama širom planete i centralnom proslavom u Nišu, biće obeleženo 1.700 godina od kada je Konstantin Veliki potpisao Milanski edikt.

Fakultet umetnosti aktivno će učestvovati u programu obeležavanja ovog jedinstvenog jubileja izložbama, koncertima, međunarodnim projektima, programima razmene, letnjim radionicama i izdavanjem monografije.

IZLOŽBE

Konstantinu u pohode: Naisus – carstvo mozaika
Izložba mozaika studenata Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu
Organizatori: Fakultet umetnosti Univerziteta u Nišu, Centar za naučnoistraživačlki rad SANU i Univerziteta u Nišu
Vreme održavanja: maj 2013.

KONCERTI

„Sub halos Constantini imperatoris“ / „Pod oreolom Sv. Cara Konstantina“
Izvođač:  Simfonijski orkestar Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu, dirigent: mr Milena Injac, profesor Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu, Solista: Milica Micić, klavir
Organizatori: Centar za naučnoistraživačlki rad SANU i Univerziteta u Nišu, Fakultet umetnosti Univerziteta u Nišu
Vreme održavanja: oktobar 2013.
Mesto održavanja: Sala Niškog simfonijskog orkestra ili sala Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu

Program:
Dragan Tomić: Konstantinova fuga  5’
Ljubica Marić: Vizantijski koncert  25’
Nakon višedecenijske pauze u izvođenju, prvo izvođenje van Beograda
Claudia Montero (Valensija-Španija): Pod oreolom Sv. Cara Konstantina (svetska premijera), 20’ – delo specijalno napisano po narudžbini za ovaj koncert
Milivoje Crvčanin: Duhovna koncertna muzika za 4 vokalna solista i orkestar, 10 min.
Prvo izvođenje nakon 40 godina...
Ukupno trajanje:  60 minuta

Oreol  Svetog Cara Konstantina
Izvođač: Kamerni orkestar Concertante Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu
Dirigent: Milena Injac
Vreme održavanja: jun 2013.

Program:
Vladimir Tošić: Voxal za klavir i kamerni orkestar,   7 min.
Dragan Tomić: Konstantinova fuga,  5 min.
Svetislav Božić: Sumrak na stazama despotovim, 7 min.
Claudia Montero: Oreol Svetog Cara Konstantina, svetska premijera,  16 min.
Šostakovič: Kamerna simfonija, 25 min.

Ukupno trajanje  programa je 60 minuta

MEĐUNARODNI PROJEKTI

Orkestar TOLERANCIJE
Formiranje orkestra koji se pridružuje programu obeležavanja godišnjice Milanskog edikta, a čiji je glavni motiv tolerancija i povezivanje različitih kulturoloških sadržaja u hrišćanskom svetu. Osnovu orkestra činili bi studenti Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu, a popuna orkestra do filharmonijskog sastava bila bi organizovana po pozivu. Tako bi se u realizaciju projekta uključilo više zemalja učesnica, sa akcentom na fakultetima i akademijama muzike iz 6 gradova povezanih sa životom i delom cara Konstantinom. Planira se premijerno izvođenje kompozicija Novi Niš, danskog kompozitora Frederika Magle, koji bi ujedno i dirigovao svoje delo, dok bi kompoziciju niškog kompozitora Dragana Tomića dirigovala Milena Injac.
Organizator: Fakultet umetnosti Univerzitta u Nišu, Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Nišu

Razmena / Exchange 2013:  Niš – York (England)
Razmena je deo proslave i vid učvršćivanja veza između gradova Jorka i Niša, „24“ (Odeljenje za muziku Univerziteta Jork, Engleska), na čelu sa dirigentom, profesorom Vilijam Bruksom, i Fakultet umetnosti Univerziteta u Nišu, sa dekanom Suzanom Kostić na čelu, organizuju i koordiniraju saradanju u razmeni muzičkog izraza, zajednički predstavljajući muzičke programe u dva grada, u Nišu, u Srbiji, i u Jorku, u Engleskoj. Cilj ovakvog zajedničkog nastupa mladih umetnika jeste da se mladi predstave kao promoteri univerzalnih ljudskih vrednosti i najbolji glasnici savremenih značenja poruka Edikta o toleranciji. Poruke tolerancije moguće je izraziti kroz različite vidove društvenog predstavljanja. jedan od načina jeste i zajednički muzički nastup gradova koji su istorijski i civilizacijski povezani carom Konstantinom. Nit koja veže ova dva grada svakako je i glavni pokretač kulturološkog povezivanja studenata, tj. mladih umetnika.

Planirane aktivnosti u okviru projekta RAZMENA 2013:
6-10. juna: dvanaest pevača iz „24“ i njen dirigent putuju u Srbiju, nastupaju  u Nišu i okolnim mestima u okviru proslave obeležavanja godišnjice Milanskog edikta
13-16. juna: srpski pevači Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu nastupaju  u Jorku.
U  oba grada koncerti će biti deo ceremonija obeležavanja ove svetski značajne godišnjice. Repertoar će zajednički odrediti oba dirigenta. Tom prilikom, planirano je izvođenje i novih, za ovu priliku specijalno komponovanih dela.

IZDAVAŠTVO

Jadranka Mišić Pejović, Mozaici Niša.
Monografija

Izdavači: Centar za naučnaoistraživački rad SANU i Univerziteta u Nipu,  Filozofski fakultet Univerziteta u Nišu, Fakultet umetnosti Univerziteta u Nišu 2013.

LETNJE RADIONICE

Letnja radionica mozaika
Studentska radionica, pod rukovodstvom mr Slavice Erdeljanović Curk, profesorke Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu
Projektni zadatak: Car Konstantin, Vizantija, Naisus, Medijana
Organziator: Fakultet umetnosti univerziteta u Nišu
Vreme održavanja: juli 2013.

Letnja škola serigrafije
Studentska radionica, pod rukovodstvom dr Franca Curka, profesora Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu
Projektni zadatak: Car Konstantin, Vizantija, Naisus, Medijana
Organziator: Fakultet umetnosti univerziteta u Nišu
Vreme održavanja: juli 2013.

KONKURS

Internacionalni konkurs muzičkih kompozicija na teme: Car Konstantin, Carica Jelena, Vizantija, ranohrišćanski Niš, za kamerne ansamble (do 5 deonica) u trajanju do 4 minuta, ili gudački orkestar sa ili bez soliste u trajanju do 7 minuta. Radove će žirirati stručni žiri, koji predlaže Fakultet umetnosti u Nišu, a nagrađene kompozicije će premijerno izvesti prikladan ansambl ili gudački orkestar Fakulteta umetnosti u toku centralne proslave godišnjice Milanskog edikta 6. oktobra 2013.