Radionica dirigenta Fernanda Gil Estrade na Fakultetu umetnosti u Nišu

Kompozitir iz Ekvadora Fernando Gil Estrada, održaće radionicu "Horska muzika latinske Amerike" na Fakultetu umetnosti u Nišu 17. i 18. novembra 2017. godine. Na radionici na kojoj učestvuje Hor Fakulteta umetnosti upoznaće se sa stilistikom i načinima interpretacije različitih autora Latinske Amerike.

Fernando Gil Estrada započeo je studije muzike u Gvajakilu na Nacionalnom konzervatorijumu za muziku "Antonio Neumane". Osnovao je Dečiji hor Univerziteta u Gvajakilu 1996 godine.. Godine 2000. preselio se u Mendozu (Argentina), gde je stekao akademsko zvanje profesora umetnosti sa specijalizacijom horskog dirigenta na Muzičkoj školi Fakulteta umetnosti i dizajna Nacionalnog univerziteta u Kiju. Direktor je Eksperimentalnog muzičkog instituta Univerziteta u Gvajakilu (IEMUG), dirigent Univerzitetskog hora kao i kamernog orkestra Univerziteta u Gvajakilu, i osnivač i dirigent ženskog hora "CANTAHUARMI". Sa Univerzitetskim horom, učestvovao je kao dirigent na VIII svsetskom horskom festivalu u Puebli (Meksiko); na III Svetskom horskom festivalu "Buenos Aires Coral" u Buenos Airesu, (Argentina); povodom 35 godina Voces Oscuras de Maracai (Venecuela); na X i XII Internacionalnom horskom festivalu "Universitas Cantat" u Poznanju (Poljska); na I Međunarodnom horskom festivalu "Madrid Clasica" u Madridu (Španija); na XII Internacionalnom horskom festivalu "Jose Maria Bravo Marquez" u Medelinu (Kolumbija); i na I festivalu i horskom takmičenju "San Juan Canta" u San Huanu (Argentina), osvojivši nagradu u kategoriji "Najbolji hor po glasovima publike". Dirigujući kamernim orkestrom Univerziteta u Gvajakilu, nastupao je u Meksiku, Čileu, Argentini i Kolumbiji. Kao dirigent ženskog hora "CANTAHUARMI", učestvovao je na XI svetskom horskom festivalu "Buenos Aires Coral" u Buenos Airesu (Argentina, 2017). Vodio je radionice na temu horskog dirigovanja, razvoja ekvadorske horske muzike, ritmova i stilova s Ekvadora i različitih muzičkih manifestacija u Latinoamerici. Održao je i radionice u Poljskoj, Meksiku, Čileu, Venecueli, Kolumbiji, Španiji, Argentini, Ukrajini i Ekvadoru. On je i izvršni direktor fondacije DIDECOR, institucije koja je posvećena Međunarodnom horskom festivalu u Gvaiakilu "El Canto Coral Hermana a los Pueblos", koji se održava svake godine, a avgusta 2017. godine obeleženo je 39 godina postojanja.