REČ REKTORA UNIVERZITETA U NIŠU POVODOM JEDANAEST GODINA FAKULTETA UMETNOSTI U NIŠU

DAME I GOSPODO, kolegenice i kolege, dragi studenti

Prijatan deo dužnosti rektora Univerziteta jeste obraćanje akademskoj javnosti u svečanim prilikama kada fakulteti u sastavu Univerziteta obeležavaju godišnjice uspešnog rada, jubileje i uspehe ostvarene predanim zalaganjem u svojoj oblasti.

Ova dužnost je još prijatnija kada je u pitanju Fakultet umetnosti, čiji nastavnici, saradnici i studenti daju estetsku komponentu svečanostima svih ostalih fakulteta u sastavu našeg Univerziteta, a sam Univerzitet čine akademskom zajednicom koja ima sreće da joj i oblast umetnosti bude deo delatnosti.

Onako kako najmlađe dete unese radost u život svake porodice, tako je Fakultet umetnosti, kao najmlađi fakultet u sastavu našeg Univerziteta uneo živost u život i rad naše akademske zajednice.

Umetnost je vidljiva, ona je ta koja ukrašava, ona koja gradi mostove  među ljudima i otvara prostora za kontakte u svim drugim oblastima. Ona najlakše ostvaruje komunikaciju među ljudima različitih kultura, obrazovnog profila, geografske i druge pripadnosti, jer joj nije potreban prevod, objašnjenje, tumačenje...

Dovoljno je dozvoliti sebi da vidimo, čujemo i osetimo ono što je plod ogromne veštine i dara da se stvori delo kome ništa nije potrebno - samo je sebi dovoljno i voljno da svima pruži estetski doživljaj vredan pamćenja.

Umetnost, pored znanja, zahteva još jednu važnu stvar - talenat, posebnu sposobnost koja nije data svima i koja predstavlja osnovni uslov da bi se neko mogao baviti umetnošću.

Taj poseban senzibilitet i ogroman potencijal koji predodređuje nekoga da proizvodi muziku, stvara originalna umetnička dela u oblasti likovne ili primenjene umetnosti, ukoliko na pravi način bude usmeren i pedagoški ispraćen, može stvoriti vanvremena dela.

Ponosni smo što Fakultet umetnosti u Nišu pruža mogućnost mladim talentovanim ljudima iz Niša i ovog dela Srbije da svoj talenat razviju pod stručnim mentorstvom kompetentnih nastavnika i saradnika u oblasti muzičke, likovne i primenjene umetnosti i da lepotom koju usavršavaju, dajući joj svoj lični pečat, ukrase galerije, javne prostore, domove i duše svojih sugrađana, oplemenjujući život u ovom Gradu kulturnim sadržajima koji su neophodan element ispunjenog života.

Ovim mladi ljudi, njihovi nastavnici, istaknuti umetnici ovoga grada čine akademski život bogatijim, a sveukupan društveni život sadržajnijim, unoseći lepotu u živote svih nas i čineći da uz tu lepotu i to bogatsvo životnih sadržaja svi mi, pored svojih osnovnih vokacija, postajemo bolji ljudi.

Koristim priliku da svim zaposlenima na Fakultetu umetnosti i studentima čestitam Dan Fakulteta, da im poželim nepresušnu inspiraciju i kreativnu energiju koja će im doneti uspeh u stvaranju jedinstvenih umetničkih dela.

Studentima koji su stekli svoje diplome o završenom visokom obrazovanju na Fakultetu umetnosti u Nišu želim da sa uspehom nastave bavljenje umetnošću, kreirajući lepšu i vedriju budućnost sebi i svima nama.

Pouzdano znam da ne postoji nezaposlen umetnik, jer on ima unutrašnju pokretačku snagu koja ga podstiče na stvaranje, a stvoreno umetničko delo će pre ili kasnije pronaći svoje mesto u kulturnoj riznici.

Prednost pravih umetnika jeste u tome što oni vremenom budu poistovećeni sa svojim delom, a pravo umetničko delo nije ograničeno biološkim trajanjem ljudskog života, ono nadživljava svoj tvorca obezbeđujući i njemu život posle života.

Neka o vašem radu i životu govore vaša dela.

A vi svojim delima nastavite da govorite o svom Fakultetu i svom Univerzitetu onako kako ste i do sada činili. Iskreno se nadamo da će ime vašeg Fakulteta i vašeg Univerziteta biti važna stavka u vašoj biografiji koju će proučavati studenti umetnosti kroz najmanje 1700 godina.

Zahvaljujem vam na pažnji.

U Nišu, 03.12.2013. godine

REKTOR UNIVERZITETA U NIŠU