Koncert grčkog pijaniste u Koncertno-izložbenom prostoru FU

Koncert povodom svečanog otvaranja V Međunarodnog takmičenja studenata komplementarnog klavira održaće se u petak 26. maja 2017. godine sa početkom u 20 časova u Koncerto-izložbenom prostoru FU, Knjaževačka 2a. Na koncertu će nastupiti grčki pijanista Paris Tsenikoglou koji je i članovi žirija ovogodišnjeg Takmičenja.

Program koncerta

L. v. Beethoven - Sonata in B-flat major, Op. 22
Allegro con brio
Adagio con molto espressione
Menuetto
Rondo: Allegretto

C. Debussy - Images II
Cloches à travers les feuilles
Et la lune descend sur le temple qui fut
Poissons d'or

I. Albéniz - From the Iberia I
Evocación
El Puerto

M. Ravel - Gaspard de la Nuit
Ondine
Le Gibet
Scarbo

Biografija

“Paris Tsenikoglou je nesumnjivo jedan od najsjajnijih talenata svoje generacije” ocenio je Andreas Groethuysen. Višestruko nagrađivani grčki pijanista neprekidno dobija laskave ocene medjunarodne štampe o svojim nastupima i diskografiji. Süddeutsche Zeitung ga je opisao kao “božijeg miljenika” i “čudesno otkriće”. Rođen je 1989. u grčkom gradu Solunu. Prve časove klavira dobio je u svojoj osmoj godini, a samo tri godine kasnije izveo je klavirski koncert u D molu i Goldbergove varijacije Johana Sebastijana Baha. Sa 15 godina osvojio je prvu nagradu i diplomu za virtuoznost kao student Janisa Adamidisa na gradskom konzervatorijumu u Kateriniju. Na predlog svog profesora, nastavio je školovanje kao student 3. godine Univerziteta muzike i primenjenih umetnosti u Minhenu, u klasi profesora Franca Masingera. Diplomirao je 2012. godine i stekao ‘Umetničku pijanističku diplomu’ u klasi Prof. Tomasa Bekhelera. Tokom 2015. godine završio je Master "Piano Solo Training" kod Prof. Žaka Ruvijea na Univerzitetu Mocarteum u Salcburgu, gde sada specijalizira na postdiplomskim studijama. Pored ovoga, usavršavao se kod uglednih pijanista kao što su Marej Peraia i Andraš Šif. Priređivao je resitale i koncerte u Herkules sali Minhenske rezidencije, Prinčevskom teatru u Minhenu, u Teatru Pforchajm, sali biblioteke Polling, u Betovenovoj kući u Bonu i u velikoj sali Mocarteuma u Salcburgu. Kao solista, mnogo puta je nastupao sa Minhenskim simfonijskim orkestrom, kao i sa Bad Rajhenhal filharmonijom (Nedelja Mocarta 2012), Solunskim državnim simfonijskim orkestrom, orkestrom instituta Šandor Veg, Minhenskim univerzitetskim orkestrom, Niškim simfonijskim orkestrom, Badvajz južnoboemskom kamernom filharmonijom i drugima. Prezentirao je sve klavirske časove minhenskog Univerziteta muzike i izvođačkih umetnosti na nemačkom radiju i saradjivao na mnogim studijskim i ‘uživo’ snimanjima sa Bavarian Broadcasting Company. Prošle godine predstavio je CEUS Sistem Reprodukcije Bösendorfer fabrike klavira Sony Centru u Berlinu, u živom prenosu iz hangara 7 Red Bull-a u Salcburgu. Osvojio je važne nagrade, kao što su 1. nagrada Steinway Promotion Prize 2008 u Minhenu, 1. nagrada na Mocart klavirskom takmičenju 2012. na Mocarteum Univerzitetu u Salcburgu i 3. nagrada na međunarodnom klavirskom takmičenju na Rodosu 2014. Bio je stipendista Univerziteta muzike i izvođačkih umetnosti u Minhenu, Rotari kluba Munich-Martinsried, a od 2008. usavršava se kao stipendista fondacije nemačke nacionalne akademije. U martu 2013. Oehms Classics mu je objavio debitantski CD sa delima ‘Slike’ Kloda Debisija i 24 Šopenova preludijuma, koji je postigao veliki uspeh na najpopularnijim radijima klasične muzike.