Opereta “Slepi miš” 11. maja u Narodnom pozorištu u Nišu

Opereta Johana Štrausa “Slepi miš” biće izvedena u četvrtak 11. maja 2017. godine sa početkom u 19 časova u Narodnom pozorištu u Nišu. Karte se mogu kupiti na blagajni Narodnog pozorišta svakog radnog dana od 10 do 20 časova. Reditelj ove popularne operete je Ivan Vuković, dirigent Milena Injac, a celo delo je na srpskom jeziku.

Radnja ove operete u tri čina događa se u banji u blizini grada Beča. Libreto, po Mejaku i Haleviju, napisali Hafner i Žene, a praizvedba odigrala se u Beču, 5. aprila 1874. godine.

.

Opereta SLEPI MIŠ - Aktuelna podela (KLIKNITE +)

Johan Štraus II

Opereta SLEPI MIŠ

Opereta u tri čina, praizvedba u Beču, 5. aprila 1874.
Libreto, po Mejaku i Haleviju, napisali Hafner i Žene
Radnja se događa u banji u blizini velikog grada

Dirigent: Milena Injac
Reditelj: Ivan Vuković
Autor projekta: Suzana Kostić
Scenografsko rešenje: Ivan Vuković
Kostimograf: Dejan Gocić
Scenski pokret: Vojkan Živković
Orkestar Fakulteta umetnosti u Nišu

Solisti:
Gabrijel fon Ajzenštajn, rentijer / Petar Bošković, tenor
Rozalinda, njegova supruga / Aleksandra Ristić, mecosopran
Adela, Rozalindina sobarica / Katarina Simonović Ivanković, sopran
Frank, upravnik zatvora / Nikola Mikić, bariton
Princ Orlovski, domaćin na balu / Marija Djordjević, sopran
Alfredo, nastavnik pevanja / Saša Arsenkov, tenor
Dr. Falke, notaroš - Slepi miš / Marko Milisavljević, bas
Dr. Blind, advokat / Stefan Simonović, tenor
Ida, Adelina sestra / Brana Bajović, sopran
Froš, tamničar / Stefan Mladenović, glumac
Ivan, batler / Dejan Gocić, glumac
Drugi batler / Toma Bibić, glumac
Gosti kod Orlovskog / Hor Fakulteta umetnosti “Maestrini”, dirigent: Ivana Mirović i specijalni gosti na balu / Duet iz opere G.B.Pergolezi "Služavka gospodarica" - Serpina: Mina Marković, sopran i Uberto: Milorad Stokin, bariton

Učestvuju:
Orkestar Fakulteta umetnosti u Nišu, dirigent: Milena Injac, koncert majstor: David Saramandić
Hor Fakulteta umetnosti u Nišu, dirigent: Ivana Mirović
Klavirska saradnja: Ingrid Janković
Glumac saradnik: Aleksandar Mihailović
Multimedijalna podrška: Marko Micić
Autor plakata: Jefimija Kocić

Nosilac projekta je Fakulteta umetnosti u Nišu uz podršku Narodnog pozorišta Niš, Narodnog pozorišta Beograd, Studentskog kulturnog centra Niš, Niškog simfonijskog orkestra, Grada Niša, Ministarstva kulture i informisanja i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

Autor fotografija: Jovan Gojković, Marker produkcija

.

Temeljnim pripremama premijerno izvođenje operete "Slepi miš", nakon 50 godina, održano je 22. maja 2013. godine i time načinjen prvi korak ka obnovi Niške opere. Postavljanje prve operske predstave u Nišu, posle višedecenijske pauze, podrazumevalo je prvenstveno oslonac na niške snage sa skoro 300 izvođača od kojih je preko 120 na sceni. Premijera kao i sva sledeća izvođenja bila su rasprodata i ispraćena sa oduševljenjem i ovacijama mnogobrojne publike.

Operetom “Slepi miš” Johana Štrausa, Fakultet umetnosti i Narodno pozoriste u Nišu, gostovali su na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu u ponedeljak 28. aprila 2014.godine. Uspešno izvođenje operete beogradska publika nagradila je stajaćim ovacijama i dugim aplauzom.

Prilog i montaža: Sonja Urošević, video: Marko Micić